През последните години селскостопанският сектор в Средиземноморието страда от остър недостиг на вода и намаляване на добивите. Днес, 180 милиона души в Средиземноморският басейн се считат за "бедни на вода". Липсата на чиста вода и питателна храна има неблагоприятни ефекти върху здравето и стабилността на популациите.
На 22 декември 2014 г., девет държави-членки на Европейския съюз (ЕС) - Хърватска, Кипър, Франция, Гърция, Италия, Малта, Португалия, Словения и Испания - представиха предложение за участие на ЕС в съвместна програма за научни изследвания и иновации фокусирана върху развитието и прилагането на иновативни решения за хранителни системи и водни ресурси в басейна на Средиземно море. Това е станало чрез инициатива член 185, под Хоризонт 2020 .
Предложението било наречено PRIMA, което е съкращение от "Партньорство за научни изследвания и иновации в областта на Средиземноморието". Следващите седем страни извън ЕС, които участват в PRIMA са: Алжир, Египет, Йордания, Ливан, Мароко, Тунис и Турция.
В съответствие с указанията, предвидени в Насоките за по-добро регулиране, и с подкрепата на външна група от експерти, службите на Европейската комисия са извършили оценка на въздействието на инициативата PRIMA.
В тази връзка вчера Комисията представи предложението за партньорство за научни изследвания и иновации в областта на Средиземноморието -PRIMA. Първото партньорство по рода си в Средиземноморския басейн ще има за цел да развие много по-необходимите нови решения за устойчиво управление на водите и производството на храни.
Карлос Моедас, комисар за научни изследвания, наука и иновации, каза:"Научните изследвания и иновации на ЕС са отворени към света, така че можем да се справим с глобалните предизвикателства. Евро-средиземноморското партньорство е отличен пример за това къде се обединяват знания и пари и може да се направи огромна разлика. Това ще доведе до по-чиста вода и храна за хората, ще стимулира местната икономика и създаването на работни места. Чрез PRIMA, научните изследвания и иновациите ще играят решаваща роля при преодоляването на първопричините за миграцията. "
Предложението на Комисията включва Кипър, Чехия, Египет, Франция, Гърция, Израел, Италия, Ливан, Люксембург, Малта, Мароко, Португалия, Испания и Тунис. Участието на Германия в момента е в процес на договаряне. Тъй като инициативата се развива с течение на времето, все повече участници се очаква да се присъединят, както на равнище ЕС и държави извън ЕС.
Финансирането е на стойност 400 милиона евро, като в момента около 200 милиона евро са от участващите страни в програма PRIMA и то се осъществява по рамкова програма Хоризонт 2020. Партньорството е планирано да тече в продължение на 10 години, като се започне през 2018 г.