Китай намалява използването на изкопаеми горива.
Накратко
Китай, която е една от най-големите индустриални нации в света, е и една от страните, които най-много допринасят за глобалното затопляне. Потреблението на въглища в страната е основен източник на емисии на въглероден диоксид, които се изхвърлят в нашата атмосфера. Към днешна дата, страната освобождава два пъти повече от емисиите на CO2 спрямо САЩ. Но това е нещо върху, което китайското правителство работи усилено, за да се промени.
През последните години страната е постигнала значителен напредък към прилагането и изпълнението на национални предложения и политики към свеждане до минимум на въглеродните си емисии . Така например, в съответствие със Споразумението от Париж, Китай въведе горна граница за използването на въглища в страната; тя също демонстрира колко сериозна е тя за тяхното анти-въглищна позиция , като анулира 104 нови въглищни централи и измести фокуса към възобновяеми енергийни източници, като например водни, вятърни и слънчева.
В резултат на това страната е в състояние да намали консумацията на въглища за трета поредна година и се утвърди като световен лидер в борбата срещу изменението на климата.
Въз основа на първоначалните данни, оповестени от Националното статистическо бюро на Китай (NBS), потреблението на въглища в страната е намаляло с 4,7% през миналата година. Делът на въглищата в общия енергиен микс на Китай е 62%, потреблението на слънчева енергия расте с 81,6%, а вятърната енергия расте 13.2%, спрямо 2015 г.
През 2014 г. Китай съобщи, че е успяла да намали потреблението на въглища с 1.28%. Това на пръв поглед е незначителен процент, но е забележително, защото това е първият спад на употребата на въглища в Китай през този век.
От тогава тенденцията, която се наблюдава е постоянен спад в използването на въглища и на CO2 емисии, които се надяваме продължат и през следващите години.
Източник: https://futurism.com