В този период от годината започва нашествието на кърлежи из градските паркове и градини.
"При по-влажна пролет, когато избуява растителността, се създават перфектните условия за развитието им. Никой не може да каже колко точно са ухапаните от кърлежи, но ежедневно има десетки“ разказва главният държавен здравен инспектор - д-р Ангел Кунчев.
Тъй като в момента има прекалено много валежи и е влажно, общините се още не са пръскали против гадини, което е предпоставка да има и повече случаи.
Все пак, да знаем как да реагираме правилно, може да ни спести доста главоболия и ходене при доктори. Затова лекарите дават няколко основни съвета как да реагираме при ухапване от кърлеж:
Не го заливайте с олио, защото това ще задави кърлежа и може да повърне заразена кръв във вашата система. Това може да доведе до инфекции и заразяване с лаймска болест.
Не го стискайте или усуквайте, за да не върне заразената кръв във вашата система.
Вадете кърлежите само с пинсети, като трябва да захванете кърлежа стабилно за мястото, където той се е захванал за кожата ви. Издърпайте го право нагоре, както е показано във видеото долу.
Може да си закупите специална пинсета за кърлежи, която се продава в зоомагазините и някои аптеки и струва между 2 и 5 лева.
Ако след премахването мястото е силно зачервено и имате съмнения, че има проблем, може да запазите кърлежа в буркан и да го занесете при посещение при доктор. Ако смятате, че сте добре, след премахването изгорете кърлежа, за да не се разнасят зарази.
Проф. Кантарджиев успокоява обаче, че ако кърлежът се махне до 12 часа след впиването в човешкото тяло, то той не предава инфекцията. Затова е важно в този период майките да проверяват децата си след всяка игра в парка или тревни площи.
Във видеото може да видите техниката за премахване на кърлежи с пинсета: