Инженерен материал охлажда покриви, конструкции с нулево потребление на енергия

  10 Февруари 2017, 16:17     4194     0   
     


Снимка: http://www.colorado.edu

Нови материал, който е описан в списание Science , може да осигури екологично чисти средства за допълнително охлаждане на топлоелектрически централи, които в момента се нуждаят от големи количества вода и електричество, за да се запазят работни температури на техните машини.

Изработен е от стъкло-полимерен хибрид, с дебелина само 50 микрометра - малко по-дебел от алуминиево фолио, което се намира в кухнята ви. Материалът може да бъде произведен върху ролки, което го прави потенциално жизнеспособен, технологично мащабен, както жилищно така и за търговско приложение. Материалът се възползва от пасивното радиационното охлаждане, без да консумира енергия, процес, чрез който естествените обекти естествено изхвърлят топлина под формата на инфрачервено излъчване.

Предизвикателството за изследователите на CU Boulder е било да се създаде материал, който може да осигури пропускливост и от двете си страни: да отразява всички входящи слънчеви лъчи обратно в атмосферата, докато все още осигурява средства за евакуирането на инфрачервеното излъчване. За да се разреши този проблем, учените вградили видимо разсейване на инфрачервените лъчисти стъклени микросфери в полимерния филм. Те след това добавили тънко сребърно покритие отдолу, за да се постигне максимална спектрална отразителна способност.

 

"Само от 10 до 20 квадратни метра от този материал може да покрие добре, за да се охлади еднофамилна къща през лятото", казва Gang Tan, доцент в Department of Civil and Architectural Engineering и съавтор на хартията.

Инженерите са подали заявление за патент за технологията и работят с Technology Transfer Office CU Boulder, която да проучи потенциалните търговски приложения. Те планират да създадат прототип на "охлаждаща ферма" от 200 квадратни метра в Боулдър през 2017.

Изобретението е резултат от голямата награда в размер на $ 3,000,000, която са получили през 2015 г. Янг, Ин и Танг от Агенцията по разширени изследователски проекти, към Министерството на енергетиката (ARPA-E).

"Основното предимство на тази технология е, че тя работи 24/7, без използване на електрическа енергия или вода", казва Янг "Ние сме развълнувани от възможността да проучим потенциалните приложения в енергетиката, космическите изследвания, селското стопанство и др."


     

 


Последни

България

AПИ разширява пътя между магистрала Струма и Кулата

   25 Ноември 2024   467    0
Свят

Уловът на миди в Гърция спада с 90% през 2024г.

   11 Ноември 2024   821    0