Интелигентните сгради и системи - интегрирана част от градската тъкан

  01 Август 2017, 23:16     4924     0   
     


Снимка: Градът.бг

До 2050 г. населението на Земята ще бъде 9 млрд. души. 75% от тях ще живеят в градове, където всичко може да бъде променяно в реално време и всички компоненти на градската тъкан са част от единна смарт система - среда, която предлага лесна адаптация и индивидуални решения.
С разширяването на градовете какво да очакваме от проекта и функциите на градските структури и сгради? Сградната структура ще бъде силно адаптивна с голям брой функции и възможност за постоянна промяна на формата и пространството, интелигентни и реактивни, жива мрежа, активирана от взаимодействието с потребителите и средата. Тази тенденция ще бъде интегрирана във всички сградни решения - енергийна ефективност, автоматизирано управление на сградните системи, интелигентни системи за ОВК, противопожарни системи, системи за безопасност и сигурност и др.
Сградата на 2050 г. е сбор от високочувствителни и интуитивни мрежи, които се саморегулират за всяка сграда и се интегрират с околната градска инфраструктура. Използването на данни за енергийна консумация, транспорт, време и изисквания на ползвателите дава възможност за решения "по мярка". Сградните системи наблюдават отразяването, абсорбцията на топлина и топлинния баланс и вземат съответните мерки. Сензори и светодиодни технологии дават възможност цели стени на сградата да светят, а в комбинация с възможностите за абсорбция на дневната светлина те дават възможност за изкуствено осветление с нулево потребление.
Адаптивността на сградата се гарантира от мултислоен подход - първият е постоянната конструкция - етажните плочи с най-дълъг жизнен цикъл. Вторият слой са свързаните с ползвателите елементи със срок до 20 години, който може да включва фасади, довършителни работи и съоръжения. Третото ниво използва различни системи, като ИТ например, които се сменят в зависимост от технологичния напредък.
Потребителите ще печелят все повече от повишаващата се сградна интелигентност. Тъй като вътрешната среда е идеално балансирана по отношение на осветление, качество на въздуха, температура и влажност, хората в сградата се чувстват удобно, което влияе директно върху тяхната продуктивност. Умните сгради имат положителен ефект и върху енергийната ефективност - те не само консумират енергия, но и произвеждат такава с локални системи като фотоволтаици, вятърна енергия или комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия.
Бъдещите сградни системи свързват и интегрират транспортните мрежи и осигуряват зелени площи. Сградите стават неотменна част от общността и редефинират какво означава да бъдеш едновременно част от града и от природата, а градските жилища на 2050 г. ще бъдат напълно интегрирани в градската тъкан./ Брой 3 на сп. ГРАДЪТ, от 01.08.2017


     

 


Последни