За Община Разлог развитието на туризма е сред най-важните приоритети. Най-предпочитаното място за планинарите от страната и чужбина е хижа „Яворов” в Пирин планина. С всяка изминала година гостите в нея се увеличават. Това се дължи на инвестициите и доброто управление. А Община Разлог, която е собственик на хижата, опровергава тезата, че общините и държавата не могат да управляват и развиват подобни туристически обекти. Доказателството е, че за 2016 г. хижата е обявена за №1 в България. С кмета на Община Разлог Красимир Герчев, разговаряме по темата.
-Г-н Герчев, успявате ли да развивате туризма и да привличате повече туристи?
-Ще започна с това, че най-важно за нас е да има финансова стабилност и устойчивост. Да оптимизираме разходи, да увеличим приходите си, да печелим европейски проекти. Това е основата, за да постигнем целта си – Разлог да бъде туристически и индустриален център. С екипа ми работим това да се случи и да постигнем тези приоритети. Но в основата на всичко е финансовата стабилност на общината. Затова все повече гости посрещаме в нашата община.
-Как спечелихте признанието хижа „Яворов” да бъде обявена за най-добра в България за 2016 година?
-С много труд, усилия, упоритост и инвестиции. Хижата е собственост на община Разлог, но сме я дали за ползване на Туристическо дружество „Пирин”. Отлична работа вършат председателят и секретарят на дружеството. Не се отклоняваме от политиката ни за развитието на туризма. Дружеството има пълната подкрепа на общината и отличните резултати са факт. Признанието за хижата е резултат от труда на много хора. То е доказателство, че сме на правилния път. Искам да благодаря на целия персонал там. Благодарение на служителите в хижата тенденцията е всяка година броят на гостите в хижата да се увеличава.
-Бяхте ли на празника на хижата, който бе на 5 август?
-Разбира се, че бях там, както и стотици туристи от страната и чужбина. Тържеството в Пирин планина осигури много приятни емоции за всички гости. Празникът се организира от община Разлог и Туристическо дружество „Пирин”. Старата хижа е открита на 6 август 1933 година, затова винаги празнуваме в първата събота на месец август. Целта е да могат да дойдат повече планинари, който да не бързат да се приберат, а да останат и в неделя. Всеки гост е впечатлен от направеното.
-Последната придобивка на хижата са слънчеви колектори. Каква ще е ползата от тях?
-Хижа „Яворов” вече се отоплява екологично, не се ползват въглища и дърва, за да не се вреди на природата. Монтирани са шест колектора. Три от тях са дарение от общината, а другите три закупи туристическото дружество. Всички дейности по поставянето на колекторитеи сме съгласували с ръководството на Национален парк „Пирин”. Догодина ще монтираме още три-четири. Целта е да се щади природата, хората да дишат чист въздух. Ефектът е много добър и се приема радушно от планинарите. Защото е и по-чисто, и по-удобно, и по-комфортно.
-Имате ли намерение да облагородите района край самата хижа?
-Това е наша задача, но не зависи от нас. Разчитаме много на новия План за управление на Национален план „Пирин”, но приемането му се забави много във времето. Не искам да коментирам коя е причината за това. Но в момента не можем да направим още по-привлекателно мястото за туристите от страната и чужбина. Предвидили сме в новия План за управление на НП „Пирин” обособяване на специална зона, в която да инвестираме за направата на детски и спортни площадки. Искаме хората не само да нощуват в хижата, но и да могат да отдъхват и спортуват. Това важи и за децата, и за младежите, и за възрастните. В района има старо волейболно игрище. Желанието ни е да го възстановим и обновим. Заложени са тези дейности в нашата програма за развитие на туризма, но чакаме приемането на новия План за управление на НП „Пирин”. Всичко ще е съобразено с опазването на природата, съгласуваме всяка една стъпка с ръководството на парка. Ще използваме екологични материали. Хижата е прекрасно място за преходи и за местните хора, и за гостите. Но е необходимо да се облагороди районът край нея.
-Защо се построи параклис до хижа „Яворов”?
-Храмът в подножието на природното чудо „Събиците” обедини много хора и институции, на които искрено благодаря. Тази практика я има в много други държави. През летния сезон посрещаме туристи от цяла България, Европа, САЩ и Канада. В параклиса всеки, който тръгва в планината, може да се помоли. Малкият храм „Вси светии" бе изграден с доброволен труд и дарения на много хора - планинари, строители, ковачи, както и на институции и фирми.
-Колко финансови средства сте инвестирали в подобряване на хижа „Яворов”?
-Много средства сме инвестирали в последните години за ремонт и на старата, и на новата хижа. Не са малко, но не мога да назова точна цифра в момента. По-важното е, че до последната стотинка е оправдана инвестицията ни в тази база. Защото благодарение на инвестициите предлаганата услуга съответства и на цените, и на наложените най-високи стандарти в подобни обекти за настаняване. През годините са сменени дограмата и котелът, осигурени са нови завивки, ремонтиран е покривът, от хотел „Катарино” дариха преди време бяла техника, други дарители също помагат. Камбаната за параклиса до хижата също е дарение. Всички сме удовлетворени от направеното в хижа „Яворов”, но ще продължим да развиваме базата и да я утвърдим като перлата на Пирин планина./ kmeta.bg