Археолози откриха гробницата на Тутмос II, последния неоткрит цар от XVIII династия, в Западните долини на Тебанския некропол в Египет.
Това е първият случай от над сто години насам, след разкриването на гробницата на Тутанкамон, при който археолозите откриват последния покой на египетски фараон.
Гробницата се намира на около 2,4 километра западно от Долината на царете в региона Луксор. Когато археологическият екип за първи път открил входа и основния коридор на гробницата през 2022 г., те предположили, че тя принадлежи на една от жените на фараоните. Това било основано на близостта ѝ до гробницата на царица Хатшепсут и гробниците на съпругите на Тутмос III, обясни Мохамед Исмаил Халед, генерален секретар на Върховния съвет по антиките.
„Първоначално смятахме, че сме открили гробницата на съпруга на фараон. Ние, както и много други, смятахме, че това е долина, свързана с кралските жени, но широката стълба и голямата врата подсказаха нещо по-важно. Откритието, че погребалната камера е украсена със сцени от „Амдуат“, религиозен текст, запазен само за царе, беше изключително вълнуващо и първият знак, че това е царска гробница" коментира ръководителят на експедицията, Пиърс Литърланд.
Гробницата се намира на необичайно място за фараон.
„Тя е разположена в лошо избрано място под два водопада и в подножието на наклон, по който при по-влажен килмат водата би се стичала и наводнявала гробницата“, обясни Литърланд.
Откритието се смята за едно от най-значимите археологически пробиви в последните години. Според Халед, артефактите, намерени в гробницата, ще дадат важни сведения за историята на региона и управлението на Тутмос II.
Кой е бил Тутмос II?
Тутмос II е бил съпруг и полу-брат на Хатшепсут, която се счита за един от най-великите фараони на Египет.
Неговото управление се датира приблизително от 1493 до 1479 г. пр.н.е., но животът му остава в сянката на неговия известен баща Тутмос I, съпругата му Хатшепсут (една от малкото жени, които са управлявали самостоятелно) и сина му Тутмос III.
За самия цар Тутмос II се знае сравнително малко. Историците дори спорят относно продължителността на управлението му – някои предполагат, че е било само три-четири години, докато други смятат, че е продължило над 14 години.
„Гробницата засега не ни дава много информация за живота му“, каза Литърланд.
„Но ни показва, че той е бил погребан от Хатшепсут, а не от сина си – малолетния Тутмос III. Обикновено царете имаха задължението да погребват своите предшественици.“ Литърланд вярва, че това може да обясни защо Тутмос III по-късно се стремял да се дистанцира от Хатшепсут и да подчертае връзките си с баща си и дядо си.
Откритието
Гробницата е открита от съвместна мисия, организирана от New Kingdom Research Foundation (NKRF) – британска независима академична фондация, и Министерството на туризма и антиките на Египет, като част от проект, свързан с McDonald Institute for Archaeological Research в Кеймбриджкия университет. В екипа участват египетски и международни експерти, както и местни работници.
Откритието е резултат от 12-годишна работа в Западните долини, където преди това са установени самоличностите на повече от 30 фараонски съпруги и придворни жени от този период. В региона са разкопани общо 54 гробници.
Значението на откритието
Гробницата е открита в лошо състояние, най-вероятно заради наводнение, настъпило малко след смъртта на царя. Водата е увредила интериора на гробницата, като първоначалните изследвания показват, че част от оригиналното ѝ съдържание е било преместено на друго място.
Въпреки това археолозите успели да възстановят паднали фрагменти от мазилка в гробницата. Сред тях имало парчета сини надписи, жълти звезди и части от „Книгата на Амдуат“ – религиозен текст, свързан с царските гробници на Древен Египет. Сред артефактите, открити в гробницата, са и фрагменти от алабастрови съдове с надписи с имената на Тутмос II и неговата съпруга Хатшепсут. Това са единствените артефакти, свързани с погребението на Тутмос II откривани някога.
Литърланд отбеляза, че опростеният архитектурен дизайн на гробницата е послужил като прототип за по-късните царски гробници от XVIII династия. Той добави, че мисията ще продължи работа, за да разкрие още тайни от района и да установи окончателното местоположение на оригиналното съдържание на гробницата.
Египетският министър на туризма и антиките, Шериф Фати, коментира: „Това е първата царска гробница, открита след епохалното разкритие на гробницата на Тутанкамон през 1922 г. Това е изключителен момент за египтологията и по-широкото разбиране на нашата споделена човешка история.“