Големите петролни компании предизвикват най-големите фирми за комунални услуги в надпреварата за изграждане на офшорни вятърни паркове, пише Bloomberg. Royal Dutch Shell, Statoil и Eni вече имат проекти за няколко милиарда долара в Северно море и на други места. Те започват да печелят срещу водещите енергийни доставчици, включително Dong Energy и Vattenfall на конкурентни търгове за закупуване на електроенергия, които вече са специализирани в монтирането на вятърни турбини в морето.
Причините
Петролните гиганти имат основателни причини да навлязат в сектора. Те имат богат и дългогодишен опит в изпълнението на офшорни петролни проекти, а този бизнес отслабва там, където полетата са изчерпани. Възвръщаемостта от инвестициите в морски вятърни паркове е предвидима и е подкрепена от регулираните от държавата цени за изкупуване на електроенергията. А мениджърите на традиционните енергийни компании се стремят да вземат и дял от бизнеса с чиста енергия, след като според все повече прогнози възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) ще изядат част от пазара им.
"Това определено е област, в която имаме интерес, тъй като има очевидни синергии с традиционния бизнес с петрол и газ", заявява Лука Косентино, вицепрезидент по енергийните решения в италианската Eni, която работи заедно с General Electric във ВЕИ сектора. "Не можем да останем в сегашното положение и да чакаме някой друг да направи този скок".
Въпреки че производството на петрол се свива в Северно море през последните 15 години, икономическата активност се поддържа от офшорните вятърни паркове. Около 99 млрд. долара ще бъдат инвестирани във вятърни проекти в Северно море общо от 2000 г. до края на 2017 г., показват данните на Bloomberg New Energy Finance. Преди десетилетие индустрията предвиждаше проектите да са за много по-малка сума.
Ефектите
Shell, чийто главен изпълнителен директор Бен ван Бюрден заяви, че търсенето на петрол може да достигне пика си през втората половина на следващото десетилетие, създаде подразделение, което да определи чистите технологии с най-голям потенциал за печалба, посочва Шанийд Линч, председател на британския бизнес на компанията.
Вятърните паркове са от голям интерес за Shell, тъй като могат да захранват електролизни реакции, които създават водород, а компанията смята, че той може да се превърне в основно автомобилно гориво през следващите десетилетия. Тя проучва новите възможности в Европа в офшорните вятърни паркове, след като през декември спечели договори от холандското правителство, за да създаде два такива.
"Става въпрос и за пласиране на енергията", казва Линч. "Когато се възползваш от вятъра, трябва да продадеш електроенергията, а ние имаме феноменално силен маркетинг и търговски бизнес".
Намаляване на разходите
Големите петролни компании променят вятърната индустрия, като намаляват разходите, твърди старши вицепрезидентът на Statoil Стивън Бул. Вятърната ферма Dudgeon на норвежката компания, която се намира до източния бряг на Англия, ще бъде с 40% по-евтина от съседната, построена преди 6 години, казва Бул. Освен във Великобритания компанията има проекти и в Германия и Норвегия и спечели търг през декември за вятърен парк край бреговете на Ню Йорк.
Намаляването на разходите е помогнало на вятърната технология да започне да се конкурира с традиционните форми на енергия, особено ядрена, отбелязва Bloomberg New Energy Finance.
Проектите, които сега започват да се експлоатират, доставят електроенергия на около половината цена спрямо фермите, изградени през 2012 г., благодарение на по-големите турбини и по-голямата конкуренция. Разходите може да спаднат с още 26% до 2035 г., прогнозират консултантите.
Навлизането на петролните компании във ВЕИ сектора е част от "по-дългосрочна тенденция", смята Ник Гардинер, ръководител на крайбрежни вятърни паркове във Великобритания. Green Investment Bank е на мнение, че големи компании като Shell и Eni имат достатъчно влияние да финансират проекти по-евтино от много от конкурентите.
"Не мисля, че правят това само заради инвеститорите", казва Гунар Грьоблер, отговарящ за вятърната енергия в шведската Vattenfall, която е един от 5-те най-големи разработчици на вятърни ферми. "Поради факта, че тези проекти са инвестиции за милиарди евро, предполагам, че са направили оценките изключително прецизно".