Изборът от кой водоем да се взима и доставя вода на битовите и промишлени абонати е на ВиК Перник, а не на предприятията, които я използват. Това коментира във Фейсбук политическия анализатор Георги Харизанов. Според него решението да се прекрати взимането на вода от язовир “Пчелина”, е взето от ВиК Перник след проведени срещи при тогавашния областен управител:
„Създалите се настроения срещу “Стомана”-Перник, ТЕЦ “Република” и предприятията в Перник във връзка с водната криза в града като че ли пропускат един много важен факт:
Изборът от кой водоем да се взима и доставя вода на битовите и промишлени абонати е само и единствено на ВиК Перник.
Решението, взето през 2003-а година, да се прекрати взимането на вода от язовир “Пчелина”, е взето от ВиК Перник след проведени срещи при тогавашния областен управител и сегашен председател на ОС в Перник.
Водата от язовир “Студена”, разбира се, е по-евтина тъй като идва в промишлената зона на град Перник по гравитачен път, докато тази от “Пчелина” минава през две стъпала на изпомпване - на помпена станция Калища, собственост на “Напоителни системи”, и на помпена станция Бушляк, собственост на ВиК Перник.
Във връзка с последните интервюта, взети от местни кметове, е важно да се уточни следното:
След спирането на заявките за вода през 2003-а година, оборудването на “Напоителни системи” - помпите в станция Калища и 900 метров напорен тръбопровод до канал Д2, което към онзи момент вече е на над 30 години, корозира след над 9 годишно излизане от експлоатация.
Същото, с писмена заповед на ресорния министър Мирослав Найденов, е бракувано от експертна комисия със съответните писмени протоколи, демонтирано и продадено като отпадък чрез търг с явно наддаване на Софийска Стокова Борса през лятото на 2012-а година. Парите от търга постъпват по банков път в дружеството-собственик и това, за информация на жълтите сайтове, става няколко месеца след като излизам от СД на “Напоителни системи”.
Кражби и посегателства обаче има върху второто стъпало - от язовир Бушляк до изравнителя /открит резервоар/ над промишлената зона в Перник, като този напорен тръбопровод е собственост на ВиК Перник. По информация на мои бивши колеги от “Напоителни системи” за кражбите е имало разследвания, разкрития и обвинения.
Уточнението е необходимо най-вече за да е ясно на уважаемите читатели, че, въпреки съвсем естествения стремеж на частните дружества да купуват вода на възможно най-ниската цена, решението от кой източник да се доставя тя се взима само и единствено от доставчика - ВиК Перник.
И е взето през 2003-а година.“ написа Харизанов във Фейсбук.