General Electric и Max Bögl пускат през 2017 г. първата по рода си комбинирана електроцентрала

  03 Октомври 2016, 07:16     4368     0   
     


Снимка: General Electric

General Electric (GE) обяви, че е подписала споразумение за доставка на турбини с Max Bögl Wind AG. Ще се пусне в експлоатация най-високата в Света и първа по рода си вятърна турбина, интегрирана с помпено-акумулираща хидроелектрическа енергия. Пълният обхват на проекта ще се реализира в Галидорф, Германия, по възвишенията на Лимпургер Берге. Състои се от 4 броя турбини на GE и хидро-електрическа централа с мощност 16 MW. Поръчката ще се изпълни по силата на отделно споразумение между компанииите Max Bögl, Naturspeicher и Voith. Основата на всяка вятърна турбинна кула ще се използва като воден резервоар, благодарение и на ефективно увеличената височина на кулата от 40 метра. Общата височина е 246,5 метра. Веднъж инсталирани тези съоръжения ще станат най-високите вятърни турбини в света към днешна дата.

"Ние сме много развълнувани да си сътрудничим с Max Bögl по този пилотен проект; който е иновативен за индустрията. Ангажираме се да търсим новаторски технологии за възобновяема енергия, които да имат потенциал за подобряване гъвкавостта на мрежата в Европа и по целия Свят." каза Anne McEntee, President & CEO Onshore Wind, GE Renewable Energy.

Проектът в Галидорф бележи важна стъпка в напредъка за балансирано търсене и предлагане на енергия от възобновяеми енергийни източници. 

Водата, която ще се съхранява в основата на всяка турбина ще има и свое допълнително активно действие. В близката долина на около 200 м под вятърните турбини ще има изградено допълнително езеро, където ще бъде разположен 16 MW генератор. При свръх потребление и свръх цени на електроенергия инсталацията ще работи в режим на производство. В периоди на ниско потребление на електрическа енергия и по-ниски цени, инсталацията ще бъде в режим на изпомпване и съхраняване на вода и по този начин енергия в горният резервоар ще се използва в бъдеще. По този начин конструирана системата ще бъде балансирана и вятърната енергия ще се използва оптимално в различните часове на деня.

Четирите вятърните турбини се очаква да бъдат пуснати в експлоатация до края на 2017 г. а пълната мощност до края на 2018 г.


     

 


Последни