Farmers2Farmers - онлайн платформа за екологично земеделие

  21 Октомври 2016, 12:51     3654     0   
     


Снимка: Грийнпийс, България

Нова онлайн платформата за екологично земеделие bg.farmers2farmers.org представя "Грийнпийс" - България.

"Платформата е международна, в нея участват клонове на "Грийнпийс" и фермери от Франция, Белгия, Гърция, Словакия и България. Скоро ще се присъедини и Унгария", обясни Меглена Антонова, координатор "Екологично земеделие" в "Грийнпийс" - България.
"Нашата страна е първата, в която стартира сайтът", уточни Деница Петрова от "Грийнпийс"- България.


На bg.farmers2farmers.org фермерите ще открият истории за добри практики, истински казуси и решения на проблеми, споделени от други фермери, които работят по алтернативни на индустриалното земеделие начини. Представени са работещи модели на екологични земеделски производители в Европа.

До решението за създаване на платформата се стигнало след пореден анализ, показващ, че начинът, по който се произвежда голяма част от храната, не е добър нито за производителите, нито за потребителите, нито за планетата ни. "Системата е неработеща, искаме да я променим", заявява Антонова. И припомня седемте принципа на "Грийнпийс" за екологично земеделие: хранителна независимост, насочване на ползите от производството към производителите и потребителите, разумно производство на храна, биологично разнообразие, поддържане на здрава почва и чиста вода, екологичен контрол на вредителите, издръжливи хранителни системи.

Земеделските стопани от страната също могат да споделят своя опит в отглеждането на зеленчуци, плодове и животни по природосъобразен начин, както и да разкажат за проблемите си. Преди да бъде качена в сайта, информацията ще бъде проверявана от научния екип на "Грийнпийс". Това ще бъде своеобразен коректив за нейната достоверност и актуалност, уточнява Меглена Антонова. По думите й крайната цел на платформата е да подкрепи фермери с отговорно отношение към опазването на околната среда, да улесни споделянето на екологични земеделски практики и общуването помежду им и да изгради общност, способна да решава много от проблемите на своите членове.


Чрез сайта фермерите могат да кандидатстват и за новата пилотна програма на "Грийнпийс" за международен обмен. Крайният срок за това е до 3 ноември. На сайта са представени 10 ферми, три от които са от България. Останалите са във Франция, Гърция и Белгия. Кандидатите могат да си изберат коя ферма искат да посетят, за да почерпят от нейния опит. Ще бъдат избрани по двама представители от всяка от четирите държави - участнички в програмата.

"Критерий за подбор ще е мотивацията на кандидатите, изборът ще стане след интервю с желаещите. Ще се поощряват и конвенционални производители, които имат интерес да променят практиките си", уточни Меглена Антонова.

Обучението е няколкодневно, като "Грийнпийс" ще поеме всички разходи, посочиха организаторите. Обменът ще се осъществи до средата на 2017 г.