По разпореждане на Европейската прокуратура, Главна дирекция "Националната полиция", сектор "Противодействие на престъпленията засягащи финансовите интереси на ЕС", проверява изпълнението на поръчката, по която е разработен планът за управление на парк Българка, за който са дадени общо 2,6 млн. лева. Разследването е по сигнал от април 2024 г., за евентуална злоупотреба със средства, предоставени от ЕС чрез Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС).
Сигнал до Кьовеши за злоупотреби с плана на Придоден парк Българка
Планът за управление на парк Българка е изготвен от "Обединение Българка 2013". Ръководител на екипа, изработил плана, е бившият зам. министър на околната среда и водите и настоящ председател на партията "Зелено движение", Тома Белев. В консорциума "Обединение Българка 2013" участват: WWF - Световен фонд за дивата природа – България, който се управлява от жената на Белев, Веселина Кавръкова. Другият член е "Марсилея" ЕООД, което е 100% собственост на WWF България. Третият е "Стерна консулт" ЕООД, което е собственост на Валентина Фиданова. Тя е политически активист и заедно с Тома Белев е част от депутатските листи на "Демократична България" в Пловдив през 2001 г. "Стерна консулт" ЕООД е една от фаворизираните фирми в областта на биоразнообразието. Печелила е десетки поръчки. Участва в сериозен брой сдружения и консорциуми, всичките свързани с опазване на околната среда с многомилионни поръчки.
Проверката обхваща и въпросите как дирекцията на парк Българка, и лично бившата директорка Мая Радева, е възложила поръчката на "Обединение Българка 2013". Дали има нарушение при възлагането? Какви са връзките между Радева и ръководителя на проекта Тома Белев? И най-важното: Върховният административен съд е отхвърлил плана за управление на парк Българка като незаконосъобразен. Решението на ВАС, което е окончателно, е доказателство за некачествено изпълнена поръчка и нарушения при процедурите, и защо, въпреки това, тя е платена на екипа на Тома Белев. Актът на ВАС означава, че план за управление на парк Българка няма. Такъв не съществува и не се изпълнява. Тоест, дадените пари от европейските и българските данъкоплатци са безвъзвратно загубени.
Съдът отхвърли плана на парк Българка, изготвен от Тома Белев
Икономическа полиция разследва и връзките на бившия директор на парк Българка Мая Радева с Тома Белев, като и двамата са участници в частното сдружение "Асоциация на парковете в България". И дали това не е конфликт на интереси, продиктуван от факта, че Радева възлага поръчката на "Обединение Българка 2013", където участва и Тома Белев. И още едно доказателство за тесните връзки между Радева и Белев: Само месец след като Тома Белев става зам. министър на екологията, на 1 февруари 2022 г., Мая Радева е назначена за директор на Районната инспекция по околна среда (РИОСВ) Велико Търново.
Планът за управление на парк Българка, въпреки всичките си пороци, доказани с Решение 3832 от 01.04.2024 г. на ВАС, е одобрен подозрително бързо от Министерски съвет, само 7 дни след като Тома Белев е назначен за зам. министър на околната среда и водите. Тогава, по предложение на министъра на околната среда и водите Борислав Сандов, също зелен активист, кабинетът на Кирил Петков одобрява плана. Този акт също е обект на проверка от Икономическа полиция, защото в мотивите на съдебното решение на ВАС категорично е казано, че са нарушени законовите процедури. Липсва и решение на Висшия експертен екологичен съвет (ВЕЕС) към Министерство на околната среда и водите, както и задължителната екологична оценка на плана.
За да спре тунела под Шипка, Тома Белев го вкарал в резерват
Проверката трябва да отговори и на най-важния въпрос: Кой ще върне дадените европейски пари, след като такъв документ, наречен "План за управление на парк Българка", не съществува. Парите са дадени, а план няма. Дали консорциумът "Обединение Българка 2013" ще възстанови дадените европейски средства? Още един въпрос: Кои са виновните, одобрили незаконния план, разработен от екип еколози начело с Тома Белев? И ще има ли отново чадър над зелените, които с европейски средства обслужват лични и корпоративни интереси, както се е случвало много пъти?