Въвеждането на термина за качество „планински продукт“ е много подходящ за подпомагането на слабо населените райони в страната, в които попадат и планинските райони. Въпросният термин е описан в делегиран Регламент №665/2014 на Европейската комисия.
„Регламентът е изключително лек. Ако говорим за растениевъдство – 100 процента от продуктите да са произведение в планински район. Ако говорим за животновъдство – последните две трети от отглеждането му да е протекло в планинска територия. Фуражите трябва да са минимум 50 процента от планините. При меда – пашата на пчелите трябва да бъде от планинските територии“, обясни евродепутатът Момчил Неков.
По негова инициатива е проведено проучване за нагласите на българските потребители относно въвеждането на въпросния термин.
Причината за необходимостта от този вид термин, според Неков е, че около 40 процента от територията на страната е заета от планини, което означава голяма част от нея.
„Тук идеята е не само да задържим хората в тези региони и да върнем младите в тях, а да има дадем инструмент, който може да им помогне. Целият цикъл да бъде затворен. Не е задължително производителят да бъде биологично сертифициран“, обясни Неков.
По думите му той е разговарял със земеделския министър Румен Порожанов относно възможността. Това, което се готви в момента е изготвянето на проектонаредба, чрез която да се въведе термина./Фермер