ЕС и Китай обединяват усилия в борбата с климатичните промени

  18 Септември 2017, 11:35     5029     0   
     


Европа и Китай засилват координацията си в битката срещу глобалното затопляне, след като САЩ решиха да се оттеглят от Парижкото споразумение за намаляване на парниковите газове, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс.

Европейският съюз ще продължи усилията си в защита на околна среда, насочвайки се към нисковъглеродна икономика и намалявайки зависимостта си от изкопаеми горива, каза Тимерманс в интервю за Bloomberg в Брюксел. ЕС формира около 12% от глобалните емисии, а Китай – около 20%. 

„Китайците са изправени пред такова предизвикателство, че можете да видите усещането за неотложност, което надделява все повече и повече, докато желанието за сътрудничество с нас да става все по-силно и по-силно“, каза Тимерманс. „Хората се задушават в градовете в някои части на Китай. Те знаят, че трябва да направят нещо спешно по въпроса. И в някои области те се движат с невероятна скорост“.

За да изпълни целите си за намаляване на вредните газове, дефинирани на ниво от 20% до 2020 г. и 40% до 2030 г., ЕС преминава към устойчиви енергийни източници и създава най-големия пазар за въглеродни емисии в света. Тъй като Китай засилва битката си срещу замърсяването на въздуха, а ЕС помага на китайското правителство да създаде национална програма за лимити и търговия с емисии, инвеститорите чакат политически сигнали за бъдещата връзка между двете системи и по-близко сътрудничество в технологиите за чиста енергия.

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп, който нарече климатичните промени измама, извършена от китайците, миналия месец започна официалния процес за излизане от Парижкото споразумение. Договорена през декември 2015 г., сделката обедини над 190 страни с ангажимента да работят за ограничаване на емисиите от изкопаеми горива.

„Желанието не само в Европа, но и на глобално ниво, да не позволим това да се разпадне е много силно“, каза Тимерманс. „Може би това лято бяха малко шокиран заради решението на администрацията на Тръмп, но мисля, че хората са насърчени от факта, че мнозина в САЩ виждат нещата по различен начин“.

Тимерманс, който трябва да говори на конференцията за устойчивото развитие на Световния икономически форум в Ню Йорк в понеделник и вторник, заяви, че очаква двигателят зад борбата срещу климатичните промени в САЩ да са градовете и гражданите.

 

Източник: investor.bg


     

 


Последни

България

AПИ разширява пътя между магистрала Струма и Кулата

   25 Ноември 2024   374    0
Свят

Уловът на миди в Гърция спада с 90% през 2024г.

   11 Ноември 2024   817    0