Европейската комисия планира да предложи забрана за използването на PFAS, известни като „вечни химикали“, в потребителски продукти, с изключения за някои съществени индустриални приложения. Това обяви комисарят по околната среда на ЕС Йесика Росвал в интервю за Reuters.
Перфлуорираните и полифлуорираните вещества (PFAS) са известни с това, че не се разграждат в околната среда, което поражда сериозни опасения за тяхното натрупване в околната среда, питейната вода и човешкото тяло. Тези химикали намират широко приложение в хиляди продукти – от козметика и незалепващи тигани до самолетостроене и вятърни турбини, благодарение на устойчивостта си на екстремни температури и корозия.
„Това е важно както за хората, така и за околната среда, а също така ще помогне на индустрията да разбере как да прекрати употребата на PFAS,“ заяви Росвал.
Дания, Германия, Нидерландия, Норвегия и Швеция подкрепиха широкообхватна забрана на PFAS още преди две години. Въпреки това, предложението на ЕС няма да бъде готово преди следващата година, тъй като все още се уточняват „съществени“ изключения. Астматичните инхалатори и полупроводниците, използвани в зелени технологии като електрическите превозни средства, са сред потенциалните изключения. Дори тези приложения обаче ще бъдат обект на ограничения, особено по отношение на тяхното изхвърляне.
Новината за потенциалната забрана предизвика остра реакция в няколко бранша, които настояват да бъдат въведени и изключения:
Автомобилна индустрия
Автомобилните производители са силно зависими от PFAS за производството на части, които трябва да издържат на екстремни условия. Търсените изключения включват компоненти като уплътнения и маркучи, използвани в двигатели и системи за управление.
Енергийният сектор и зелените технологии
PFAS играят ключова роля в производството на оборудване за възобновяема енергия, включително вятърни турбини и соларни панели. Сектори, занимаващи се с развитието на електромобили и батерии, също настояват за изключения, тъй като материалите с PFAS осигуряват ефективност и безопасност.
Пластмаси и текстил
Флуорополимерите – вид PFAS – се използват за направата на устойчиви на вода и мръсотия текстилни изделия, като например водонепромокаеми дрехи, но също така са от съществено значение за производството на пластмаси с дълъг живот.
Електроника
Производството на полупроводници и електроника зависи от PFAS за постигане на изолация и устойчивост в компоненти, които работят при високи температури.
Секторите, които използват PFAS, се опасяват не само от финансовите последствия, свързани с преминаването към алтернативи, но и от риска от съдебни дела за замърсяване или подценяване на опасностите. В САЩ вече има споразумения на стойност над 11 милиарда долара, свързани с водни замърсявания от компании като 3M и Chemours. В Европа също се очаква „вълна“ от съдебни дела срещу компании за замърсяване или подценяване на рисковете.
В здравен аспект излагането на PFAS се свързва с множество сериозни здравни проблеми, които предизвикват тревога сред учените. Изследванията показват, че натрупването на тези химикали в човешкото тяло може да доведе до увреждане на черния дроб, хормонални нарушения и повишен риск от развитие на рак, включително рак на тестисите. Освен това PFAS могат да повлияят негативно върху репродуктивното здраве, като понижат теглото при раждане и причинят затруднения в развитието на децата.