Екологични организации предупреждават, че стотици хиляди акули може да бъдат убити за производството на COVID-19 ваксина.
Причината за това е, че няколко от кандидатите за успешна ваксина съдържат масло от черен дроб на акула. То се използва заради качеството си да усилва действието на ваксини, като създава по-силен отговор на имунната система.
Веществото и в момента се използва за противогрипни ваксини, като например тази на британския гигант GlaxoSmithKline.
През май месец от компанията обявиха, че ще подготвят един милиард дози скуалин(вещество, което се извлича от черния дроб на акула) за потенциалната ваксина срещу COVID-19.
От неправителствената организация „Shark friends” предупреждават, че за извличането на един тон скуалин са нужни 3000 акули. Това означава, че ако се произведат 3 милиарда ваксини, то над 150 000 акули ще бъдат убити за целта. Тази бройка може и да се удвои, тъй като повечето експерти смятат, че за пълна защита срещу вируса ще са нужни по две имунизации.
„Извличането на съставки от диви животни никога не е добра идея. Особено като е сред най-големите хищници и не се размножава на големи бройки. Това не е устойчиво и ще има големи последици“ коменитира Стефани Брендъл от калифорнийската организация „Shark friends”.
Тя добави, че в момента над 3 милиона акули ежегодно биват убивани заради масло от черния им дроб, което се използва в медицината и козметиката. Рязкото увеличение на тази бройка заради COVID ваксината и ще има негативен ефект върху световната популация на акули.