По време на теренни проучвания, еколозите от „Енвимон“ са открили голяма част от целевите видове безгръбначни животни в България, съобщиха от компанията.
Най-интересно е откритието на грапавия бегач (Carabus variolosus), който не е срещан през последните 50 години в България.
Видът е критично застрашен в целия ареал от разпространението му, поради изчезване на естествения хабитат. Обитава брегове на бързотечащи планински реки и потоци, тресавища (мочурища) и прилежащите им горски местообитания в планини. Отрицателно действащи фактори са намаляване на дебита на планински реки и потоци в резултат на тяхното използване за битови нужди (напояване, водоснабдяване) или за производство на енергия.
Освен него, друг рядък бръмбар, Lucanus cervus-1083 (4бр.), е намерен в гр. Маджарово на завоя на р. Арда.
Други любопитни находки от мониторинга са: Carabus variolosus (1 екземпляр до с. Вършец), Saga pedo (2 екземпляра на резерват „Сините камъни"), Pilemia tigrina (6 екземпляра до Враца) и Nymphalis vaualbum (13 екземпляра до с. Горни Лом).
Всички тези видове са изключително редки за фауната на България поради факта, че са с много локално разпространение.
Теренният мониторинг на природни местообитания в зони от екологичната мрежа „НАТУРА 2000“ и извън тях в страната се осъществява от ДЗЗД „ЕНВИМОН", по проект на Изпълнителната агенция по околна среда.