Доскоро за първи обществен парк в страната бе смятан Дондуковият парк в Пловдив, създаден през 1878г. За първи път за нея съобщава вестник „Дунав” през 1870г. В НБКМ е запазен брой 486 на в. “Дунав” от 24 юли 1870г, в който четем:
- “Освенъ това праздното място, което се намира срещу Дунавската баня (в Силистра)… понеже е сгодно за една градска градина, съветътъ решил да ся направи това място на градина… Всичките разноски… щели да възлязат на 30000 гроша”.
Освен парк силистренци построили и казино в него, за което общо отделили 35 000 гроша и 11 пари. Градежите са част от ликвидирането на разрушенията след Кримската война.
За това Дунавската градина е първият обществен и дунавски парк в страната.
През 1908г. в парка е назначен агроном, който да отговаря само за него. Доставени са и първите рози от Темишоара. Построен е първият фонтан, Първият фонтан, наречен звездообразният, сниман преди близо 80 години. Зад него стои най-старото дърво в парка. Единственият дъб в парка е засаден през 1910 година.
През 70-те години на миналия век старата част на парка и крайбрежната му ивица са включени в архитектурно-археологическият резерват “Доросторум – Дръстър - Силистра” През 1991г. паркът бе обявен за природна забележителност с национално значение.
Дунавският парк е чудно място за отмора с прекрасен изглед към р. Дунав. В парка има голямо разнообразие на дървесни видове, иглолистни и широколистните дървета си поделят парка и наистина изглеждат зашеметяващо. Някои дървесни видове са уникални по рода си и затова за отбелязани с табелки.
На главната алея, която започва от “входът” на парка и продължава до река Дунав се намират множество пейки и разнообразни дървесни видове и “Тунелът”, който представлява струпване на кестени, образуващи форма подобна на тунел(можете да я наблюдавате в Галерията ни).
През летните жеги паркът е чудесно място за отмора, спасявайки ни от слънцето и със своят прохладен вятър идващ от поречието на река Дунав. В източният край на парка се намира прекрасният хотел “Дръстър”, който разполага с басейн, в който местните хора ходят да се разхладят.
Дунавската градина има 3 детски площадки, фонтанче с жабчета, вездесъщите бронзови пеликани и дори паметник на Георги Мамарчев, но очарованието й е в развалините на старите крепости, които се вият като двугърби камили край брега. Вечер хората излизат за да наблюдават залеза на слънцето над р. Дунав и преминаващите плавателни съдове.