Екоинсталации развиват въображението и отношението към природата
Торта за роботи, градински планетариум, артистични кашпи и екстравагантен екстериор сътвориха децата от предучилищните групи на ЦДГ "Детелина и ЦДГ "Червената шапчица". Екоинсталациите са направени от битови и промишлени отпадъчни материали, части и инструменти и са част от нестандартните образователни практики, които възпитават децата и техните родители в отношение към природата и рециклирането - част от иновативните образователни дейности по проект BG06-243.
Децата от предучилищните групи на ОДЗ "Снежанка" и ЦДГ "Ралица" са вдъхнали нов живот на старите гуми! Те са изработили красиви екоинсталации с ненужни вещи от бита и отпадъчни материали - стари гуми от автомобили и пластмасови бутилки. Отношение към природата и рециклиране на отпадъците показват грейналите в двора на ОДЗ "Снежанка" слънце и миньон, а калинка и птици - в двора на ЦДГ "Ралица". Екоинсталациите са част от дейностите отново по проект BG06-243.
Друг вкус показаха децата от ЦДГ "Звездица", които рециклираха метални опаковки от бира и безалкохолни напитки, от които сглобиха превозните средства на бъдещето.
Екоинсталациите ще бъдат част от екстериора на детските градини с идея за приемственост към по-малките, да приобщават към опазване на природната среда и развиват нестандартно екологично мислене, с което често започва модерното изкуство.
Проект BG06-243 „Равен достъп на деца в риск до предучилищна подготовка и интеркултурно образование чрез иновативно обучение, интегриран подход и привлекателни условия в детските градини в община Русе“ е на стойност 224 780 евро безвъзмездни средства по Компонент 2 на Програма BG06 „Деца и младежи в риск“ на Европейското икономическо пространство.
„Детелина“, ЦДГ „Ралица“, ЦДГ „Червената шапчица“ и ОДЗ „Снежанка“, в които бяха подобрени условията за обучение и възпитание на децата чрез строително-ремонтни дейности и модерни образователни методи за предучилищна подготовка.
Проектът обучи в специални умения педагози и директори на детски градини, в резултат на което се създадоха активни взаимоотношения с родителите чрез разнообразни форми на интеркултурно образование, сближаване между семейството и образователната система, основаха се безрезервни отношения на доверие между деца и родители от различни социални групи, въведоха се трайно модерни учебни практики и образование за личностно развитие в детските градини.
Към момента проектът и приключил, но резултатите оставят дълготраен положителен отпечатък. Пътят, който са извървели малки и големи и повече информация за всички образователни инициативи по проекта ТУК.
Без значение дали има европейски средства или не, в България трябва да се подкрепят и осъществяват подобни проекти. Нека тези примери се множат, за да съхраним не само духът, който пази земята, а и духът, който пази нас хората с добро възпитание, взаимопомощ и приемственост. Това са малка част от начините, който дават възможност да се поддържа баланса между природата и най - агресивния „вид в нея - „човека“.