Държавата дава до 10 000 лева за бавно правосъдие

  27 Септември 2024, 19:57     55     0   
     


След редица съдебни решения на Европейския съд по правата на човека срещу България, в страната ни е създаден законов механизъм, чрез който ощетените от бавно правосъдие граждани и юридически лица могат да поискат обезщетение пред Инспектората към Висшия съдебен съвет.

Процедурата се регулира от Закона за съдебната власт и се състои от няколко етапа, като е необходимо да се спази крайният срок за подаване на заявлението, а именно шест месеца от приключване на съответното производство с окончателен акт. От процедурата могат да се възползват граждани и юридически лица, които са страни по приключени граждански, административни и наказателни производства или обвиняеми, пострадали или ощетени юридически лица по прекратени досъдебни производства.

  1. Предварително проучване  

От съществено значение е преди да се пристъпи към производството, да се направи цялостен анализ на приключилото дело от компетентен специалист - адвокат, който да Ви консултира дали е имало бавно правосъдие през съответния процес, съответно дали гражданинът или юридическото лице би могъл да получи обезщетение по този ред.

  1. Подготовка и подаване на заявление

Заявлението по образец следва да се подготви с необходимите придружаващи документи и да се подаде в Инспектората към Висшия съдебен съвет. За производството не се дължат такси. Подаденото заявление се разглежда в 4-месечен срок от подаването му от специализирано звено към Инспектората към Висшия съдебен съвет, което извършва цялостна проверка на делото.

  1. Констативен протокол

За резултата от проверката се съставя констативен протокол, който съдържа подробна информация относно развилото се производство, констатации относно неговата продължителност, сложност, период на забавяне, който се дължи на действия или бездействия на заявителя, на негов законен или процесуален представител, както и период на забавяне, за което отговорност носи компетентния орган.

  1. Крайно решение на Министърът на правосъдието

Незабавно след извършената проверка, всички събрани и изготвени документи, се изпращат до Министерството на правосъдието за произнасяне от страна на Министъра на правосъдието или оправомощено от него лице. Заявлението може да бъде отхвърлено като неоснователно или, напротив, да бъде определено обезщетение в размер до 10 000 лева в полза на ощетения гражданин или ощетеното юридическо лице, съобразно практиката на Европейския съд по правата на човека. Примери за изплатени обезщетения:

  • Дело за неплатени сметки от наемател с продължителност от около 7 години и половина - определено обезщетение в размер на 3 000 лева.
  • Трудов спор с продължителност от 6 години и половина, на три съдебни инстанции - определено обезщетение в размер на 4 200 лева;
  • Дело за делба с продължителност от около 15 години, на две съдебни инстанции - определено обезщетение в размер на 7 000 лева;
  • Дело за реституция на недвижим имот с продължителност от 7 години, на три съдебни инстанции - определено обезщетение в размер на 2 400 лева;

Предложеното от компетентното лице обезщетение не подлежи на преговори. С официално писмо заявителят се уведомява за направеното предложение и се поканва за сключване на споразумение в Министерството на правосъдието.

  1. Подписване на споразумение и изплащане на обезщетение

Споразумението за изплащане на обезщетение се подписва лично от заявителя или упълномощено от него лице. Обезщетенията се изплащат въз основа на сключеното споразумение по банкова сметка на заявителя, за която следва да се представи банково удостоверение.

Целият процес по проверката на обстоятелствата и произнасянето по заявлението се извършват в 6-месечен срок от постъпването му.

Следва да се има предвид, че всеки случай е индивидуален, поради което следва да се направи консултация с адвокат-специалист дали са налице основанията за обезщетение.

Правна кантора “Конкордиа” може да Ви предостави такава консултация и да Ви окаже съдействие по представителство пред компетентните институции.