Бернската конвенция реши да не отваря досие за АМ „Струма“ през Кресненското дефиле
Постоянният комитет на Бернската конвенция реши да не отваря досие по въпроса за трасето на автомагистрала „Струма“ през Кресненското дефиле. Той остава като „възможно досие“, както беше и през последните 6 години. Това решение бе взето на заседание на Постоянния комитет, което се проведеа от 29 ноември до 3 декември 2021 г.
На заседанието бяха представени резултатите от. проведената през август 2021г., мисия на Бернската конвенция във връзка със строителството на автомагистрала „Струма“ в района на Кресненския пролом. Комитетът благодари на всички участници в мисията като отбеляза, че българските власти и неправителствените организации са изпратили безпрецедентен съвместен доклад до Постоянния комитет, чрез който се определят бъдещите механизми за сътрудничество.
Предвижда се създаването на консултативни работни групи от компетентните институции, природозащитните организации и научната общност, които ще имат ясно определени задачи и принципи на работа. В рамките на тези групи ще бъдат обсъдени основни теми като опазване на биологичното разнообразие, пътната безопасност и социално-икономически въпроси, свързани със строителството и експлоатацията на последния участък на автомагистрала „Струма“ в района на Кресненския пролом.
Бюрото и Постоянният комитет на Бернската конвенция ще продължат да следят развитието на проекта и действията на държавата за опазване на биоразнообразието в района на Кресненското дефиле.
България се присъединява към Бернската конвенция през 1991 година, чието официално наименование е „Конвенция за опазване на дивата флора и фауна и природните местообитания“. Всички 47 страни от Съвета на Европа са подписали документа, който гарантира спазването на екологичното законодателство в съюза. Решенията на Постоянния комитет към Бернската конвенция имат сериозна тежест и обикновено Европейският съюз и Европейската комисия се съобразяват с тях.