Експертите от института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН отказаха участие във форум за Натура 2000. Това съобщават от сдружение „Емвимон“, ангажирано да изготви методология и да проведе теренни проучвания, къде и какви местообитания на растителни и животински видове има на територията на страната:
Публикуваме част от съобщението до медиите на ДЗЗД „ЕНВИМОН“:
"България, като член на Европейския съюз, има задължение да докладва на всеки 6 години данните за състоянието на видовете и природните местообитания, и птиците, които са обект на опазване в екологичната мрежа НАТУРА 2000. Експертите на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) при БАН са поканени на работните групи по докладването за България по чл. 17 от Директивата за местообитанията на Европейската комисия. Те заседават тази седмица, но ИБЕИ-БАН не присъстват на организираните дискусии.
На организираните от ДЗЗД „ЕНВИМОН“ експертни групи се представя подходът при работата, свързана с докладването. Становището на ИБЕИ целенасочено третира само резултатите от докладването по чл. 17 от Директива за местообитанията, а същевременно за докладването по чл.12 от Директивата за птиците, се мълчи и не се коментира. За видовете птици също не са провеждани целенасочени теренни проучвания в рамките на проекта по ОПОС 2014-2020 преди самото докладване, но това не възпрепятства експерти от ИБЕИ да участват в проведените обсъждания на оценките.
Важно е да се отбележи, че поради обективни причини, по процедурата стартирала на 25.08.2017 г. се подписаха договори едва в края на 2018 г. Обръщаме внимание, че ангажиментът на държавата за докладване не може да се отмени и е предпоставка за стартиране на наказателна процедура срещу страната.
Следва да се има предвид, че в момента на страницата на Европейската агенция по околна следа е предоставена възможност докладваните резултати по двете директиви да бъдат публично коментирани и обсъждани. Ето защо фактът, че докладите са предадени преди провеждането на експертните групи не представлява аргумент за не присъствие в тях. Именно предоставянето на актуална информация и разяснения за подхода, данните и методите приложени в изготвянето на оценките във връзка с докладите по чл. 17 от Директивата за местообитанията е основната в периода на обществените консултации е и основната цел на организирането на работните групи.
В рамките на ДЗЗД „ЕНВИМОН“ са включени водещи български еколози, биолози, експерти, участва Институтът за биологични изследвания „Синиша Станкович“ Белград, както и водещи експерти от Университета „Аристотел“, Солун. Наистина в ИБЕИ-БАН се намира основната част от научния потенциал в България, но нито Институтът, нито експертите се отзоваваха на множеството покани от наша страна да се включат в проекта. Нещо повече, в разрез с действащите нормативни актове изрично е забранявано експертите, работещи в ИБЕИ-БАН да участват в проекта, включително и на такива, които не са на щат към Института. Също така, от ИБЕИ-БАН е забранявано на докторанти и преподаватели от български университети да работят по проекта и проявената в становището загриженост очевидно не е в съзвучие с действията.
Възлагането на дейностите по проекта беше забавено, но това не отменя ангажиментите на страната да докладва по двете директиви в срок, като всяка друга интерпретация е безотговорна и е в ущърб на България и българския данъкоплатец. Ние разбираме желанието на ИБЕИ-БАН, който нееднократно чрез медиите е заявявал договорът да бъде възложен без обществена поръчка директно на института, но за това правни аргументи липсват. Такова становище, относно директно възлагане към ИБЕИ-БАН на подобни проекти беше заявено и при обсъждане на Националната концепция за мониторинг, което се проведе в рамките на договора. Не е морално институция, като ИБЕИ-БАН чрез безотговорната позиция да абдикира от българската природа и нееднократно от една страна да отказва поемане на задачи, а от друга да възпрепятства участието на български научни авторитети в този важен за държавата проект."