България има голямо разнообразие от земноводни и влечуги

  05 Май 2020, 16:13     11111     1   
     


България разполага с голямо видово разнообразие от земноводни и влечуги. Това показва извършеният до момента теренен мониторинг на видовете и природните местообитания в страната. Експертите разполагат с данни за възрастовата и половата структура на отделните групи. До момента мониторинг на земноводни и влечуги е проведен на територията на защитените зони Българка, Сребърна, Ропотамо, Калимок-Бръшлен, Атанасовско езеро, Мандра-Пода, Батин като за две седмици са посетени близо 40 работни площадки от два екипа. Работи се както през деня, така и през нощта, тъй като някои от целевите видове са нощно активни и няма как да бъдат установени през деня.

При всички проведени до момента теренни мисии са намирани целеви видове на работните площадки. От семейството на сухоземните костенурки са регистрирани и двата вида, срещащи се у нас - Шипооопашата костенурка и Шипобедрена костенурка. От водните костенурки сме установили Обикновената блатна костенурка. Събрани са данни за техните размери.

От подразред гущери регистрираните видове са Слепок, Горски гущер, Късокрак гущер, Кримски гущер, Ивичест гущер, Стенен гущер, Зелен гущер. Някои от тях са с добре представени популации. Установените змии за периода на мониторинг са Медянка, Смок мишкар, Сива водна змия, Жълтоуха водна змия, Пъстър смок. Със затоплянето на времето, тяхната активност ще се повиши и с това и отчитането на още видове.

С много добре представени популации са регистрираните до момента видове от разред жаби - Червенокоремна бумка, Жълтокоремна бумка, Дългокрака горска жаба, Планинска водна жаба, Голяма водна жаба, Зелена водна жаба, Зелена крастава жаба, Дървесница. От опашатите земноводни са установени видовете Дъждовник, Дунавски гребенест тритон, Малък гребенест тритон.

Най-голямата и често срещана заплаха на всички работни площадки е засушаването и пресъхването на водните тела. На много места се регистрира и провеждането на сечи в горите.

Мониторингът се извършва от ДЗЗД „ЕНВИМОН“ в рамките на изпълнението на проект BG16M1OP002-3.003-0001 „Анализи и проучвания на видове и природни местообитания, предмет на докладване по чл. 17 от Директивата за местообитанията и чл. 12 от Директивата за птиците“, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“.


     

Иван07.05.2020 г., 10:33 ч.

Не можем да бъдем сигурни в това без допълнително преброяване на всички земноводни и влечуги от Тома Белев! След като преброи всички делфини в Черно море за няколко милиона, сега може да преброи и влечугите! Да започне с земноводните в Капитал!

 


Последни