България е подписала споразумение с Уестингхаус за малки модулни реактори

  16 Декември 2024, 17:24     2952     0   
     


България е подписала споразумения за предпроектни проучвания за напреднали технологии за малки модулни реактори с американската „Уестингхаус“. Това съобщи министърът на енергетиката Владимир Малинов в ефира на БНТ.

Какво представляват ММР?

Малки реактори според класификацията на Международната агенция за атомна енергия са от 10 до 300 MW. Общо в света работят 133 такива реактора в 28 държави. Но от десетина години започна разработването на малки модулни реактори до 50 MW за граждански цели. Те се базират на технологиите, които се използват от над 60 години в атомните подводници, самолетоносачи и ледоразбивачи. Но сега навлизат в производството на ядрена енергия за потребление. В момента се разработват над 70 проекта в Съединените щати, Русия, Китай, Япония, Южна Африка, Аржентина, Дания и дори Люксембург.

Какви са преимуществата на ММР?

Най-голямото е, че всички основни компоненти се затварят в  компактни моноблокове, което ги прави много ефективни и лесни за транспорт и монтаж.

Те използват и технологии, които ги правят няколко степени по-сигурни от използваните досега в конвенционалните ядрени реактори с голяма мощност. Това е поради факта, че охлаждането на ММР и системите за сигурност са по-опростени и функционално безопасни, защото работят с разтопени соли, които едновременно са гориво и охладител.

На трето място изграждането на този вид реактори е във възможностите на държави с малки икономики ,каквато е нашата. ММР нямат и проблема със складиране отработеното ядрено гориво, защото те могат да работят с него. Дори напротив, те ще решат въпроса с ядрените отпадъци. От друга страна отработеното от ММР гориво ще има по-кратка и ниска радиоактивна токсичност.

Много важен е и фактът, че една атомна централа може да бъде съставена от 5,6 или 8 модула. Най-оптималните са по 50 MW, тоест между 250 и 400 МW. Техният експлоатационни срок е до 60 години, след което се заменят с нови модули.

Голям плюс на ММР са и цената и времето за изграждане. Те могат да се изградят след получаване на съответните разрешения от властите за около 1,5 -2 години. Цената е в пъти по-ниска от тази на големите АЕЦ с реактори от по 1000 MW, каквато е Белене.


     

 


Последни

Свят

Руски танкер се разцепи в Черно море

   15 Декември 2024   399    0
България

Витоша - време за решения

   11 Декември 2024   2752    1
България

Почина един от най-известните български алпинисти

   09 Декември 2024   1892    0
Свят

Цените на петрола се повишиха

   09 Декември 2024   556    0