От години учени и природозащитници се борят срещу убиването на тигри заради техните зъби и нокти в Азия. Поради големия мащаб на бракониерството, на континента тигрите вече са голяма рядкост, като са останали само около 4000 диви екземпляра. Това е накарало азиатските бракониери да се насочат африканския лъв, чийто зъби и нокти се търгуват на цена, сходна с тази на тигровите.
От Нешънъл Джиографик алармират, че в последните три години, случаите на убити лъвове в Африка в резултат на бракониерство са нараснали няколко пъти.
В началото на годината, в Национален парк Лимпопо в Мозамбик бяха намерени 4 мъртви лъва. Преди няколко дни, след публикуване на изследванията, стана ясно, че животните са били отровени. Служителите на парка са намерили четирите животни преди бракониерите да могат да стигнат до тях.
Главният отговорник на парка – Мариус Стейл коментира ситуацията:
„Не е приятна гледка. В един момент е кралят на джунглата, а в следващия момент лежи на земята, отровен от хора. Това е национален парк и животните тук трябва да са защитени.“
Кристин Ноел от Международния съюз за защита на природата коментира, че от организацията са силно загрижени за Африканския лъв.
„В Азия все повече бракониери се насочват към Африканския лъв, поради намалялата популация на тигъра. Те предлагат пари на местните африканци за зъби и нокти от лъв, които след това продават като бижута в Китай и югоизточна Азия.“
От 1993г. до днес популацията на лъвовете в Африка е намаляла с повече от 40%, като днес има по-малко от 20 000 екземпляра.