Водният режим в Перник скоро трябва да бъде прекратен. Това се вижда от анализ на данните за притока в яз. Студена за месеците април и май за последните 10 години. Цифрите показват, че обичайно през годините в края на март в язовира има общ наличен обем от 9 до 13 милиона кубически метра. По време на пролетното снеготопене до началото на месец юни в Студена влизат обикновено над 15 милиона куб. метра. Тоест при таз годишната снежна покривка, която е над средната, и предстоящата прогноза за дъждовен период до края на април , след 2 месеца ще бъде достигнат технологичният обем от 22 милиона кубика .
Нещо повече, през май-юни 2012 година а и през други, Студена е бил източван предвид опасност от наводнения.
Не звучи много добре управленски сега, по време на пандемията от корона вирус, когато хигиенните мерки са най-важните, перничани да са на режим, а в края на май яз. Студена да се източва, защото ще прелива. Още един довод в подкрепа на тезата, че ограниченията трябва незабавно да се премахнат е, че повечето предприятия, цехове, ресторанти, барове, заведения за бързо хранене, хотели и други фирми от обслужващата сфера не работят и е логично консумацията на вода да е спаднала драстично. Забранена е и работата на ВЕЦ-а. Както е известно и „Стомана“ не черпи питейна вода, защото е забранено, а и фирмата е свила дейността си.
Водопроводът от яз. Бели Искър, който минава през София за Перник вече подава вода. Така, че най-разумното, което трябва да направят Общината, МРРБ и МОСВ след консултация с Националния институт по метеорология и хидрология е да прекратят водният режим. Ако не го направят, а се окаже ,че след два, три месеца язовирът се източва вината за несгодите на перничани ще е изцяло тяхна.