Това, което възпира както чуждестранните, така и българските инвеститори, е високото ниво на корупция. Това обяви Алекс Нестор, изпълнителен директор на Американската търговска камара България /AmCham/ по време на представянето на Бялата книга на организацията за 2017 г.
Алекс Нестор коментира и важността на завършването на процеса на либерализация на енергийния пазар в България, както и необходимостта от запазване на стабилност и предвидимост в енергийния сектор. За това настояват и американските инвеститори у нас, най-големите от които са именно в енергийния сектор.
Устойчива икономическа и бизнес среда, развитие на човешкия капитал и върховенство на закона и правоприлагане бяха посочени като трите приоритета в Бялата книга за 2017 г. от президента на АмЧам и управител на Амджен България Красимира Чемишанска. Приоритетите са базирани на консултации с фирмите-членове на камарата във всички сектори на икономиката.През последния месец Камарата проведе срещи с основните политически партии, за да обсъди с тях икономическите приоритети, които са в основата на Бялата книга и за да участва все по-активно в законодателния процес в следващия парламент, каза още Чемишанска. Камарата планира да представи Бялата книга на следващото правителство.
Специален акцент в Бялата книга е поставен върху
Енергийна политика и политика за минералните ресурси
Американската търговска камара в България съзнава ролята на енергетиката в икономиката, а оттам и за икономическия растеж в страната, и има набор от препоръки, насочени към укрепване и по-нататъшно стабилизиране на енергийния сектор, e посочено в документа.
За постигане на предсказуемост, прозрачност и ликвидност в сектора, Камарата препоръчва:
● Завършване на либерализацията на енергийния пазар в България, включително:
- Преход към напълно либерализиран пазар, осигуряващ непрекъснато участие на всички сегашни пазарни участници и сигурност на доставките чрез въвеждане на пазарни механизми за осигуряване на капацитет, съответстващи на пазарните правила на ЕС.
- Развитие на напълно функционираща борса за електроенергия чрез въвеждане на допълнителни времеви рамки (търговия в рамките на деня и форуърдни договори) и осигуряване на пълна прозрачност и ликвидност на пазара.
- Гарантиране ролята на IBEX като независима борса за електроенергия.
- Надграждане на опита и моделите от страни, работещи при напълно либерализирани пазари.
- Преминаване към изцяло пазарни цени, като същевременно се прилагат мерки за намаляване на енергийната бедност.
- Консултации със заинтересованите страни на всеки етап от процеса на либерализация.
● Подпомагане интегрирането на България в Енергийния Съюз на ЕС и продължаване
на изграждането на междусистемни връзки за по
- добра диверсификация на българския енергиен пазар.
● Изготвяне на дългосрочна енергийна стратегия, отразяваща състоянието на сектора и приоритетите за развитие в съответствие с политиките на ЕС и националните приоритети (разработване на дългосрочен план за въвеждане на нови технологии (интелигентни мрежи, нови производствени технологии, съхраняване на енергия, и т.н.) на основата на конкурентни правила и като част от енергийната стратегия).
● Осигуряване на последователна и предвидима нормативна и регулаторна рамка посредством активен диалог и консултации със заинтересованите страни, позволяващи стабилен инвестиционен процес в енергийния сектор.
● Запазване на независимостта и отчетността на регулатора;
- Повишаване на институционалния капацитет на Регулатора и осигуряване на неговата независимост чрез наемане на персонал от високо квалифицирани и добре платени професионалисти;
- Създаване на законови гаранции за финансовата независимост и стабилност на Регулатора.
● Осигуряване на изпълнението и неприкосновеността на договорите.
По отношение на минерално-суровинния сектор, Американска търговска камара в България ще продължава да подкрепя устойчивото развитие на минната индустрия, като активно насърчава:
● Прилагане на Националната стратегия за устойчиво развитие на суровинната и добивната индустрия на България до 2030 г.и прилагане на Европейската
инициатива за суровините на Европейската комисия;
● Подкрепа на усилията на държавата да упражнява контрол и да елиминира незаконния добив на природни богатства
Сергей Койнов, вицепрезидент на АмЧам и управител на Ей Джи Кепитъл представи
Препоръките на АмЧам за подобряване на бизнес средата,
включващи повече правомощия на Българската агенция за инвестиции, която да бъде пряко подчинена на министър-председателя, изготвяне на дългосрочна данъчна политика, която да бъде публично достъпна и разработена в консултация с всички заинтересовани страни, и най-вече запазване на 10%-ната единна ставка на данъка върху доходите на физическите и юридическите лица и преустановяване на тенденцията за редовно увеличение на максималния осигурителен праг.
По мнение на "АмЧам" промените в конституцията и Закона за съдебната власт през 2015 и 2016 г. са начало на процес за постигане на
Пълноценна съдебна реформа,
с цел преодоляване на една от основните пречки пред икономическия растеж. За да се доведе до край тази реформа, трябва да има пълна независимост на съдебната власт, прозрачност и отчетност на прокуратурата, специализация и квалификация на съдиите и въвеждане на електронно правосъдие, се казва в документа.
Пред последните 7-8 години чуждестранните инвестиции бяха на изключително ниско ниво. Това до голяма степен беше компенсирано от еврофондовете, но те ще спрат в един момент. Сергей Койнов коментира, че по отношение на обществените поръчки за Камарата е важно да има равен достъп на българските и чуждестранни участници до обществени поръчки. Той призова и за развитие на капиталовия пазар, който би могъл да подкрепи много нови предприемачески и инвестиционни проекти и ще допринесе за ръст на икономиката.
Целенасочената работа и политики в областта на образованието дават реални възможности за
Развитие на човешкия капитал,
посочи Ива Тодорова, член на борда на директорите на АмЧам и директор правителствени политики и регулаторни режими в Ай Би Ем. Всяко следващо правителство следва да си поставя за цел развитие поне на базови ИТ умения, призова Тодорова.
Сред младите българи има 42% функционална неграмотност, а едва 31% от българските граждани имат базови цифрови умения. Ива Тодорова подчерта и необходимостта от промени в трудовото законодателство, с цел да бъде адекватно на бързо-променящата се икономическа среда и технологични развития.
Бялата книга на Камарата представя стратегическите цели, по които се отбелязва напредъка по осъществяване на мисията на Американска търговска камара в България- да насърчава положителен бизнес и инвестиционен климат, подкрепен от силна система на управление, прозрачност и предсказуемост.