През последните четири години в Албена има инсталация, която произвежда газ и електричество от селскостопански отпадъци. Тя осигурява 7 милиона киловатчаса енергия или 1/5 от годишната сума, необходима на курорта. "Ние сме готови да произвеждаме газ от биоразградими отпадъци, но нашите кухни произвеждат 2000 тона, което е значително по-малко от нейния капацитет - 7 - 8 хил. тона. Показват интерес, така че инсталацията, в която сме инвестирали около 2 милиона евро, не работи в пълния си капацитет ". Това заяви изпълнителният директор на Албена Красимир Станев по време на дискусията "За по-чист морски туризъм", организирана от Министерството на туризма, Портал на българските общини - Кметта.Bg и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Той предложи да се стартира пилотен проект в Албена и община Балчик, за да се гарантира, че кухненските отпадъци от индустриалните заведения могат да бъдат използвани за производство на газ, електричество и биоенергия.
Методологията за изчисляване на таксата за събиране и транспортиране на отпадъци не работи и затова хотелиерите губят интерес към всички инициативи, свързани с използването им, каза Станев. По думите му, при пазарните условия, данъкът трябва да се изплаща в зависимост от произведените отпадъци. По този начин предприятията ще имат и стимул да търсят начини да използват отпадъците.
Министерството на финансите разработва такава методика за известно време, каза министърът на околната среда и водите Нено Димов./ kmeta.bg