„Агра 2017“ – за биологичното производство и иновациите в тази сфера

  14 Февруари 2017, 16:21     3358     0   
     


Над 30 новости ще покаже деловият форум "Агра 2017" от 22 до 26 Февруари в Международен панаир Пловдив.

Голяма част от иновациите са в областта на растениевъдството, съобщават от панаира.

Сортът „Лидер F1” дава до 8 тона пъпеши от декар, а плодовете са сочни, с лек приятен аромат, твърдят изложителите от „Агроделта селект“.

Технологии за здравето на почвата са новата линия, която се откроява на Международната селскостопанска изложба „Агра 2017“.

Първата българска технология за биологично производство на малини е разработена от Института по земеделие в Кюстендил. Използват се екологично чисти методи за контрол на вредителите преди създаване на насажденията и така се намалява употребата на химически препарати.

Производителите на цветя могат да разнообразят асортимента с нови видове, които сега са само диворастящи. Технологии за култивирано отглеждане на гърлица, гипсофила и змийска трева предлага Институтът по декоративни растения в София.

Съоръжение за размножаване на пауловния – дърво, използвано за промишлен добив на дървесина, биомаса, етанол, фураж и хартия, е изобретено в Института „Н. Пушкаров“. Разработката представлява световна новост с висок икономически ефект.

Иновация от световен мащаб е и царевичният хибрид Optimum Aquamax, който може да се приспособява към климатичните условия и дава с 10-12% по-високи добиви. Той ще бъде демонстриран от “Пионер семена България“.

Сусамът сорт „Невена“ за механизирано отглеждане също е световна новост. Създаден е от Института по растителни генетични ресурси в Садово, както и пшеницата „Гинра“, отличаваща се с голям потенциал за добиви и устойчивост на болести.

Посетителите на „Агра 2017“ ще видят също машини от известни марки, инвентар и материали за земеделието и животновъдството, торове и препарати за растителна защита, услуги и софтуер, както и специализираната изложба „БиоАгра“. Паралелно се организира изложение за пчеларство „Апи България“.

Как фермерите да намалят разходите си и времето за работа на полето – на този въпрос дава отговор технологията No-Till, чрез която се копират естествените процеси в природата. При нея няма обработка на почвата, като оран и разчистване на стърнищата, а земята се регенерира.

„Агримат“  представят директни сеялки за прилагане на технологията No-Till. С нея е съобразена и серия сеялки, които се справят с растителните остатъци,  прецизно поставят семената и торовете. Към колекцията са добавени и хедъри, с чиято помощ в комбайна влиза само зърно, а сламата остава навън. Те дават възможност на фермерите да жънат 10-15 дни по-рано от обичайното и по-бързо да засеят втора култура, поясниха от  „Агримат“.

Грижата за околната среда е в основата на нови системи за защита от слана и на уникалното оръдие срещу градушки, коети ще бъде демонстрирано на АГРА 2017.  Оръдието работи не с химикали, а с шокови вълни, затова е безвредно и безопасно. Системите за защита от слана са с намалена консумацията на газ. И двата уреда имат сензори за „умно“ действие според обстановката.

Силата на природата се използва и в торовете, които стимулират естествения имунитет на растенията. Пример за това е една от световните новости на „Агра 2017“ - многофункционалните листни торове на Научно-изследователския и технологичен център по земеделие. Те  значително намалява количеството на използваните хербициди.

Модерен начин за предпазване от болести и паразити е приложен при слънчогледовите хибриди, които представя  “Пионер семена България“ и също са световна иновация. В тях са запазени гените, които дават устойчивост.

И ако технологиите за здравето на почвата гарантират чистотата на селскостопанските продукти, други решения запазват тяхното качество до момента, когато ще стигнат до трапезата. За първи път се показват модули за съхранение, които удължават живота на суровините много повече в сравнение с обичайните методи, намаляват загубата на тегло, спират вредните UV лъчи и праха.

 

 „Агра 2017“ демонстрира още много авангардни технологии и техника за селското стопанство, оборудване и инвентар за различен тип ферми, нови сортове растения и породи животни, торове и препарати. Секцията „БиоАгра“ е посветена на органичното растениевъдство и животновъдство.

„Агра“ отново е част от единствения на Балканите мегафорум за агробизнес, вино, храни и туризъм. Той включва още пет изложения: за лозарство и винарство „Винария“, за хранителната индустрия „Фудтех“,  „Вкусове от Италия“, „Хорека Пловдив“ за ресторантско и хотелско оборудване, „Апи България“ за пчеларство.

 

С входния билет, чиято цена е 5 лева, посетителите получават достъп до всички изложения и анкетна карта, с която могат да спечелят една от наградите, осигурени от Международен панаир Пловдив: мотокултиватор Antor с двигател Honda, хидрофорна помпа Wilo с маркуч и комплект ножици за лозя, асми и дървета ARS. За ученици, инвалиди и пенсионери има преференциална цена от 3 лева, а специалистите получават безплатна карта след покана от изложител и регистрация.


     

 


Последни

Свят

Уловът на миди в Гърция спада с 90% през 2024г.

   11 Ноември 2024   787    0