Африка е пред криза заради увеличеното бракониерство по време на пандемията

  27 Април 2020, 15:00     11668     0   
     


Бракониерите в Африка се възползват от въведените забрани за излизане, за да убиват повече диви животни.

Заради липса на туристи и хора из парковете в Африка, броят на животните убити от бракониери през последните няколко седмици се е увеличил. Незаконните ловци все повече си позволяват да навлизат в места, където преди е било пълно с туристи и бракониерството е било невъзможно.

Само в последните няколко седмици в Ботсвана са убити 6 носорога, а в Южна Африка 9. Всичките инциденти са се случили на места, където обикновено има туристи.

Въпреки, че и в момента рейнджърите, полицията и дори и армията продължават да работят и да следят за бракониери в парковете, при липсата на повече хора, те успяват да останат незабелязани. Сигналите за видени незаконни ловци намаляват, а случаите на животни, убити от бракониери се увеличават.

 „Това е кърваво бедствие. Същинска криза. Бракониерите са окуражени, защото в момента условията са в тяхна полза и нямат толкова пречки да навлизат в защитените територии. Те са професионалисти, които могат да махнат рога на носорог само за минути и след това да избегнат охраната. Те са специалисти в това да не бъдат заловени. Това е един наистина кървав бизнес“ коментира пред CNBC Мап Ивес, директор на организацията „Опазване на носорозите в Ботсвана“.

Бракониерството сериозно застрашава оцеляването на видове като белите и черни носорози, слоновете и други животни в Африка. Популацията на черни носорози е намаляла с цели 97.6% от 1960г., а за последните 21 години броят на лъвовете е намалял с 43%. Според официалните данни всяка година 35 000 африкански слона биват убити, а на континента са останали само около 1000 планински горили и около 2000 зебри на Греви.

Държавите в Африка полагат огромни усилия за да защитят животните на континента, за да могат да развиват изключително доходоносния туристически сектор, който ежегодно привлича над 60 милиона туристи и осигурява работа на над 9 милиона африканци. Въпреки това, в момента притесненията са огромни, че заради увеличаващата се безработица в следствие на коронавируса, все повече африканци ще посегнат на животните като източник на храна или печалба.

Освен това значителна част от приходите на парковете и резерватите отиват за наемането на рейнджъри и охрана и за изграждането на огради и заграждения, а те в момента са затворени.

„Много хора са в трудно положение в Африка. Много от частните резервати, които помагат за спасяване на животни като носорозите, нямат доходи от екотуризъм, от които силно зависи оцеляването им. Това ще има дългосрочни последици“ коментира Райън Тейт, ветеран от флота в САЩ, основател на “Vetpaw” – група на американските ветерани, които помагат в борбата срещу бракониери в Африка.

Тази година заради ограниченията за придвижване, на Тейт му се налага да пропусне ежегодното си пътуване до Африка.  Това също е сериозен проблем и хиляди доброволци, които в момента трябва да помагат на местните власти в борбата с бракониерите, не могат да стигнат страните в Африка заради ограниченията за пътуване по цял свят.

Подобни тенденции се наблюдават не само в Африка. В Колумбия, през последните няколко седмици, са се увеличили случаите, в които ягуари, пуми и оцелоти са убити от бракониери. В Камбоджа три гигантски ибиса са намерени отровени от бракониери – това е около 2% от цялата популация на птицата. В Идния зачестяват случаите на защитени животни убити от местни хора за месото им.


     

 


Последни

България

Снегът - най-големият враг на зелените

   29 Декември 2024   6047    0